За мен

Родена през 1960 год. в София.

Завършила Гимназия с преподаване на немски език и Философски факултет на СУ “Св. Климент Охридски” с три специалности – психология, немски език и история.

Публикувана дипломна работа в Годишник на Софийски Университет 1987 г. на тема “Българина и морето – социално-психологически аспекти” с научен ръководител проф. Николай Генчев.

От 1991 год. се насочва към психологическо консултиране и психотерапия.

Следдипломната си квалификация “Психокорективна работа в училище” завършва с дипломна работа на тема “Сравнителни проучвания на емоционални и поведенчески разстройства в начална училищна възраст сред деца от български, турски и ромски произход”, научен ръководител гл. ас. д-р Красимир Ганчев от МА.

От 1992 год. се обучава в метода Позитивна фамилна психотерапия (на проф. Н. Песешкян, Визбаден – Германия) като същевременно организира семинари, Училище за родители и обществени дискусии по актуални проблеми на възпитанието като: секти, зависимости и др., водени съвместно с доц. д-р Арно Ремерс, основател на Центъра по Позитивна фамилна психотерапия в България.

След двугодишен клиничен опит в Детско-Юношеска Психиатрична Клиника към Медицинска Академия (Александровска болница) от 1995 год. работи по изследване на общественото мнение към различни агенции като GfK–Bulgaria, MBMD, NOEMA, НЦИОМ и др.

От 2000 год. е училищен психолог във 2 СОУ „Акад. Емилиян Станев“, а после и в Националната гимназия по приложни изкуства “Св. Лука” като същевременно е външен преподавател в магистратура „Детско-юношеска психология“ на СУ “Св. Климент Охридски”.

От 2016 до 2022 год. работи като психолог в рехабилитационни клиники в Германия (Zauberwaldklinik за майки с деца, и MediClin Schlüsselbadklinik – и двете в Шварцвалд).

 

 

 

Участия в проекти:

 

1997 год.  Програма ФАР – Drop-out Project  в партньорство с НЦИОМ

Проучване на проблема за учениците, отпадащи от училище, чрез фокус-групи и дълбочинни интервюта с учители, ученици и родители (предимно от ромски произход) от София, Пловдив, Добрич и др. Изготвяне на анализ и препоръки.

 

1999 год. UNDP – Проект “Медиите за сексуална култура и репродуктивно здраве” в партньорство с МBMD

Изследване на нагласи и ценности чрез фокус-групи и интервюта с подрастващи и с родители от български, турски и ромски произход. Анализ и презентиране пред медиите.

 

1999 год. Проект на Световната банка за безработицата и нагласите към собствен бизнес и ползване на кредити

Проучване на общественото мнение и изготвяне на аналитичен доклад.

 

2000 год. Превенция трафика на жени – съвместно с IОМ (International Organization for Migration)

Модериране на фокус-групи с момичета, вкл. от ромски произход, а също и с деца, лишени от родителски грижи, с цел изготвяне на препоръки за превантивни мерки.

 

 2000 год. Проект “Семейство за почивните дни” на фондация “Човешкото измерение”, Русе

Консултант по проблемите на приемните семейства, фасилитатор на работни срещи и семинари.

 

2004 – 2008 год. Проект “Street Law” (Нови сонч, Полша), партньорство в мрежата “Училища Плюс”

Участие в тренинги, семинари и дискусии по проблемите на правата на детето и запознаването на учениците със законите на страната.

2005 год. проучване “Качество на услугите, предоставяни на деца в традиционните институции и на алтернативните услуги, базирани в общността” – съвместно с МBMD по поръчка на ДАЗД

Провеждане на фокус-групи със специалисти, анкети и интервюта, анализ и обсъждания на резултатите.

 

2006 год. Проучване на тема “Сексуална експлоатация и домашно насилие над жени и деца” – съвместно с МBMD по поръчка на Gender изследвания

Проучване на проблема чрез дълбочинни интервюта и фокус-групи, изготвяне на анализ и презентиране в Парламента във връзка с обсъждането на проектозакона за легализиране на проституцията.

Много други изследователски проекти в сферата на здравеопазването и образованието, проблемите на децата и семействата